Σάββατο, 22 Μαΐου 2010

2o ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΩΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΩΝ ΔΗΜΟΣ ΒΥΡΩΝΑ- ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ - 29,30 Mαϊου 2010‏

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ

Σάββατο 29 Μαΐου 2010

17.30 - 20.30 ΠΑΙΔΟΤΟΠΟΣ
Δημιουργικές δραστηριότητες από τους εθελοντές του
Κέντρου Ημέρας «Βαβέλ» και της «Πυξίδας»
του Ελληνικού Συμβουλίου για τους Πρόσφυγες

18.30 - 20.00 ΣΥΖΗΤΗΣΗ
ΒΙΩΣΙΜΕΣ ΓΕΙΤΟΝΙΕΣ ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ:
ΚΑΛΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΑΠΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΠΟΛΕΙΣ
ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΤΑΞΗ ΤΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ***
Συντονιστής:
Στέλιος Κούλογλου Δημοσιογράφος
Ομιλητές:
Χρήστος Δουλκερίδης Υφυπουργός Τοπικής Κυβέρνησης
Βρυξελλών, από το κόμμα Ecolo Βελγίου
Μαρία Βασιλάκου Βουλευτής Κρατιδίου Βιέννης,
Αντιπρόεδρος Πρασίνων Αυστρίας
Ελεονώρα Ζώτου Νομαρχιακή Σύμβουλος Θεσσαλονίκης,
Οικολόγοι Πράσινοι
Νίκος ΧρυσόγελοςΠανελλαδικό Συμβούλιο, Οικολόγοι Πράσινοι
Μελίτα Γκουρτσογιάννη Θεματική Ομάδα Δικαιωμάτων,
Οικολόγοι Πράσινοι
***με τη συνεργασία του Κόμματος των Οικολόγων Πράσινων

19.00 - 22.00 ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΑ ΠΟΡΤΡΑΙΤΑ
Εργαστήρι art therapy από τη Μ.Κ.Ο. ΑΜΑΚΑ

19.30 ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΑΙΝΙΩΝ
19.30 - 20.30 Ντοκιμαντέρ «Οι βρωμοέλληνες», Στέλιος Κούλογλου
20.30 - 21.15 Ντοκιμαντέρ «2η Γενιά», Μ.Κ.Ο. ΑΜΑΚΑ - GUERILLA

CINEMATOGRAPHY
21.15 - 21.30 «Όταν έρχεται ο ξένος», Λουκία Ρικάκη
21.30 - 21.45 «Η καλύτερη νύφη», Νεριτάν Ζιντζιρία
21.45 - 22.00 «Η πυξίδα», Μπουγιάρ Αλιμάνι

20.00 - 20.30 ΕΓΚΑΙΝΙΑ
Χαιρετίζουν:
Γιάννης Ραγκούσης Υπουργός Εσωτερικών, Αποκέντρωσης και
Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης
Γιάννης Σγουρός Νομάρχης Αθηνών
Δημήτρης Καλογερόπουλος Δήμαρχος Αιγάλεω,
Πρόεδρος ΤΕΔΚΝΑ
Νίκος Χαρδαλιάς Δήμαρχος Βύρωνα
Μοαβία Αχμέτ Συντονιστής Ελληνικού Φόρουμ Μεταναστών

Σ Υ Ν Α Υ Λ Ι Ε Σ
20.30 - 21.30 Te Vertretet
21.30 - 23.00 ΜC Yinka and the Urbanics

Κυριακή 30 Μαΐου 2010

10.30 - 12.00 ΠΑΙΔΟΤΟΠΟΣ

Δημιουργικές δραστηριότητες από τους εθελοντές του Κέντρου
Ημέρας «Βαβέλ» και της «Πυξίδας» του Ελληνικού Συμβουλίου για
τους Πρόσφυγες

11.00 - 12.30 ΜΑΘΗΤΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΜΑΣ ΣΥΖΗΤΟΥΝ:
• Τα παιδιά των μεταναστών στο σχολε ί ο
• Σχέσεις με συμμαθητές κα ι καθηγητές
- Με την ουσιαστική βοήθεια από τον καθηγητή φιλόλογο του 2ου
Λυκείου Βύρωνα, Γιώργο Πλακίδα, το διευθυντή του 10ου
Δημοτικού Σχολείου Βύρωνα, Κώστα Καρρά
- Εκπρόσωποι της δεύτερης γενιάς μεταναστών μιλούν για τη δική
τους εμπειρία στο σχολείο
- Συντονίζει η Αφροδίτη Αλ Σάλεχ, Πολιτικός Επιστήμονας,
Συνεργάτιδα της ΜΚΟ «Διαβατήριο», Σύμβουλος σε θέματα
Μετανάστευσης του Υφυπουργού Προστασίας του Πολίτη

12.30 - 14.00 Συναυλία με συγκροτήματα της δεύτερης γενιάς
μεταναστών
- Νεανικό χορευτικό συγκρότημα από τη Γεωργία
- Παιδικό σχήμα με αφρικανικούς χορούς

17.30 - 20.30 ΠΑΙΔΟΤΟΠΟΣ: ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ
Face painting, μεγαλο-φιγούρες που μοιράζουν μπαλόνια και
αφήγηση παραμυθιών

18.30 - 20.00 ΣΥΖΗΤΗΣΗ
Ο ΡΟΛΟΣ ΤΗΣ ΤΟΠΙΚΗΣ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΣΤΗΝ
ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΕΝΤΑΞΗ ΤΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ
Συντονιστής:
Δημήτρης Χριστόπουλος Πρόεδρος της Ελληνικής Ένωσης για
τα Δικαιώματα του Ανθρώπου
Ομιλητές:
Πάνος Τριγάζης Κίνηση Πολιτών κατά του Ρατσισμού
Αλεξία Έβερτ - Αλβέρτη Αντιδήμαρχος Ισότητας και Κοινωνικής
Ένταξης Δήμου Αθηναίων
Δημήτρης Καλογερόπουλος Δήμαρχος Αιγάλεω,
Πρόεδρος ΤΕΔΚΝΑ
Αχμέτ Μοαβία Συντονιστής Ελληνικού Φόρουμ Μεταναστών
Νίκος Χαρδαλιάς Δήμαρχος Βύρωνα
Παρεμβαίνουν οι Δήμαρχοι (αλφαβητικά κατά Δήμο):
Κωνσταντίνος Σαρόπουλος Αντιδήμαρχος, Αγία Βαρβάρα
Βασίλειος Γιαννακόπουλος Αγ. Παρασκευή
Νικόλαος Σαράντης Αγ. Ανάργυροι
Γεώργιος Ιωακειμίδης Αγ. Ιωάννης Ρέντης
Παναγιώτης Φωτιάδης Αχαρνών
Χρήστος Κορτζίδης Ελληνικό
Χαράλαμπος Κολιοφώτης Αντιδήμαρχος, Ηλιούπολη
Σταύρος Ιατρού Κερατέα
Γιάννης Φωστηρόπουλος Δημοτικός Σύμβουλος, Παλαιό Φάληρο
Γιάννης Θεοδωρακόπουλος Πεύκη
Δήμητρα Δημαδάμα Αντιδήμαρχος, Υμηττός

19.00 - 22.00 ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΑ ΠΟΡΤΡΑΙΤΑ
Εργαστήρι art therapy από τη Μ.Κ.Ο. ΑΜΑΚΑ

19.30 ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΑΙΝΙΩΝ
19.30 - 20.30 Ντοκιμαντέρ «Οι βρωμοέλληνες», Στέλιος Κούλογλου
20.30 - 21.15 Ντοκιμαντέρ «2η Γενιά», Μ.Κ.Ο. ΑΜΑΚΑ - GUERILLA

CINEMATOGRAPHY
21.15 - 21.30 «Όταν έρχεται ο ξένος», Λουκία Ρικάκη
21.30 - 21.45 «Η καλύτερη νύφη», Νεριτάν Ζιντζιρία
21.45 - 22.00 «Η πυξίδα», Μπουγιάρ Αλιμάνι

Σ Υ Ν Α Υ Λ Ι Ε Σ
20.00 - 20.30 Αλέξανδρος Μπρέγκου
20.30 - 21.30 Jumbo Kenya
21.30 - 23.00 Fundracar

• ΕΚΘΕΣΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΤΟΥ ΙΑΚΩΒΟΥ ΧΑΤΖΗΣΤΑΥΡΟΥ
ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΟΛΗ, ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΓΕΙΤΟΝΙΑ

• ΕΚΘΕΣΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΩΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΩΝ

• ΕΚΘΕΣΗ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ

• ΚΟΥΖΙΝΑ: ΓΕΥΣΕΙΣ ΑΠΟ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

Π Ε Ρ Ι Π Τ Ε Ρ Α

Μεταναστευτικές Κοινότητες:
ΑΙΓΥΠΤΟΣ, ΑΙΘΙΟΠΙΑ, ΑΛΒΑΝΙΑ, ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ, ΓΕΩΡΓΙΑ, ΚΕΝΥΑ, ΠΑΚΙΣΤΑΝ, ΣΙΕΡΑ
ΛΕΟΝΕ, ΣΟΥΔΑΝ, ΤΑΝΖΑΝΙΑ, ΣΥΡΙΑ, ΜΟΛΔΑΒΙΑ, ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ, ΜΑΔΑΓΑΣΚΑΡΗ,
ΡΟΥΜΑΝΙΑ, ΙΝΔΙΑ, ΚΑΜΕΡΟΥΝ, ΚΟΝΓΚΟ ΜΑΡΟΚΟ, ΜΠΑΝΓΚΛΑΝΤΕΣ, ΝΙΓΗΡΙΑ,
ΟΥΚΡΑΝΙΑ, ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗ, ΡΩΣΙΑ, ΑΦΓΑΝΙΣΤΑΝ, ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ

Οργανώσεις , Σωματεία , Φορείς:
ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΔΗΜΟΥ ΒΥΡΩΝΑ, ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΕΣΤΙΑ ΝΕΟΛΑΙΑΣ MIGJENI, PRAKSIS, ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ, ΚΑΜΠΑΝΙΑ ΟΧΙ ΣΤΟ ΡΑΤΣΙΣΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ, ΑΝΤΙΓΟΝΗ, ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ, ΒΑΒΕΛ, ΔΙΕΘΝΗΣ ΑΜΝΗΣΤΙΑ, ACTION AID, ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΕΝΩΜΕΝΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΑΦΡΙΚΗΣ, ΔΙΚΤΥΟ κοινωνικης ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΠΡΟΣΦΥΓΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ, ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ, ASANTE, ANTHROPOS

Στην οργάνωση του 2ου Φεστιβάλ Μεταναστευτικών Κοινοτήτων συνέβαλε η
Πολιτιστική Εστία Νεολαίας MIGJENI.

Δεν υπάρχουν σχόλια: